W jakim stylu dobrać oświetlenie?

W jakim stylu dobrać oświetlenie?

Hamptons-Luksusowy, kojarzący się z wakacjami i nadmorską elegancją styl Hamptons dał się poznać już z wielu stron. Łączyliśmy go głównie z bielą i błękitem, ale Hamptons fantastycznie łączy się też z innymi kolorami - granatem, szarością, beżem. W naszych salonach chętnie umieszczamy oryginalne dekoracje: wazony z barwionego szkła, ozdobne muszle czy dodatki z marynistycznymi motywami. Dziś, choć styl Hamptons ma wielu silnych konkurentów, wciąż stanowi jeden z najpopularniejszych kierunków aranżacyjnych.

Jak dobrać lampę do stylu glamour? To proste! Wystarczy pamiętać o tym, że glamour uwielbia błysk. Im więcej ozdobnych błyskotek, tym lepiej. Stonowana kolorystyka, oszczędne formy? Nie tym razem! To, co w przypadku innych aranżacji wydać mogłoby się kiczem, w przypadku stylu glamour okazuje się strzałem w 10! Złoto, srebro, kryształki - czy może być lepiej? Szukając lustra do wnętrza glamour, możemy dać się ponieść wyobraźni - złote lub srebrne ramy o fantazyjnych kształtach pasują tutaj znakomicie. Lampy? Najlepiej z kryształkami! Mile widziane są nowoczesne żyrandole - zawieszone tuż przy suficie lub nieco niżej nad stołem urządzą nam prawdziwą ucztę dla zmysłów. Rozbłyskujące tysiącem kolorowych iskier kryształki wypełnią pomieszczenie światłem i wyczarują w nim prawdziwy pałacowy szyk. Nie ograniczajmy się jednak wyłącznie do lamp sufitowych! Równie okazałe mogą być lampy podłogowe i lampy ścienne. W zasadzie im więcej błysku - tym lepiej. We wnętrzach glamour mile widziane są też lampiony (znów w złotym lub srebrnym kolorze) oraz dekoracyjne świeczniki.

Boho, to jeden z bardziej lubianych w ostatnich sezonach stylów wnętrzarskich. Garściami czerpiący z natury, sielski, delikatny i bardzo zmysłowy. Boho wiele ma również wspólnego ze scandi. Właściwie baza w obu stylach jest bardzo podobna - jasna kolorystyka, naturalne materiały, delikatność i harmonia. Boho idzie jednak o krok dalej - tutaj znajdziemy praktycznie same naturalne elementy. Drewno, wiklina, bambus, plecionki, słoma - spotykane są na każdym kroku. Meble z oparciami z plecionki, drewniane dekoracyjne misy i patery, drewniane lampiony i świeczniki, bawełniane i lniane obrusy i zasłony, w końcu plecione klosze lamp i lustra w drewnianych ramach. Styl boho - ponadczasowy (wnętrza boho doskonale opierają się przemijającym trendom) i niezwykły przyciąga wzrok, zachwyca, ciekawi. Lampy z plecionymi kloszami, tak charakterystyczne dla boho, czy efektowne lustra oprawione w drewniane ramki, możemy też wykorzystać do innych wnętrzarskich aranżacji. Boho wdzięcznie łączy się też z innymi kierunkami dekoracyjnymi - skandynawskim, industrialnym, folk - warto próbować ciekawych połączeń, by stworzyć jedyną w rodzaju przestrzeń dla swojej rodziny.

Choć lata mijają, styl industrialny niezmiennie nas ciekawi i zachwyca. Nieco surowy, choć elegancki, pełen charakterystycznych dodatków, z których każdy stanowi osobną historię. Styl loftowy jest dla wszystkich, ale nie dla każdego. Pokochają go miłośnicy nieszablonowych rozwiązań, którzy nie ustają w poszukiwaniu własnego stylu. W oszczędnej wersji salon industrialny mógłby wyglądać tak: ciemnoszara sofa, podłoga z ciemnego drewna, aksamitne zasłony, industrialna lampa nad strefą wypoczynkową, metalowa witryna na książki. W bogatszej wersji nie zabraknie w nim wyjątkowej sofy Chesterfield (koniecznie wyłożonej aksamitem), a do tego wygodnego fotela w ciemnym kolorze (czekoladowy brąz, a może czerń?).