Jak urządzić gabinet w domu?

Jak wydzielić przestrzeń do pracy w obszernym domu jednorodzinnym, a jak w mieszkaniu w bloku? Tak naprawdę metraż nie ma znaczenia – nawet w niedużym mieszkaniu możemy stworzyć wygodny kąt, w którym umieścimy biurko i fotel. Od czego zacząć? Stworzenie gabinetu w domu jednorodzinnym będzie oczywiście nieco prostsze - mając do dyspozycji wiele pokoi, można jeden z nich przeznaczyć na pokój do pracy. Który? Dobrze sprawdzi się pomieszczenie, do którego w ciągu dnia nie zagląda za mocno słońce - ekspozycja północna wydaje się idealna - pokój jest dobrze doświetlony, ale nie nagrzewa się za mocno. Jeśli zdecydujemy się urządzić gabinet na poddaszu, klimatyzacja może okazać się koniecznością.

Wygodne biuro możemy urządzić również w mieszkaniu. Jeśli nie mamy do dyspozycji osobnego pomieszczenia, to pomyślmy o wydzieleniu miejsca w salonie, sypialni, a nawet kuchni! Niezastąpione okażą się też wszelkie wnęki, które można od reszty mieszkania odgrodzić ścianką, ażurowym regałem, czy kotarą. Biurko może znaleźć swoje miejsce nawet w przedpokoju – czasem możemy odgrodzić swoją przestrzeń poprzez wstawienie cienkiej ścianki działowej – niedużo pracy, a efekt przekracza najśmielsze oczekiwania.

Gabinet to miejsce, w którym będziemy każdego dnia spędzać kilka długich godzin. Z tego względu niezwykle istotne jest to, by urządzić go maksymalnie komfortowo. O jakich elementach wyposażenia należy pamiętać? Oświetlenie: najzdrowsze dla ludzkiego oka jest oświetlenie naturalne. Z tego względu warto ustawić biurko bezpośrednio przy oknie, tak by przez jak najdłuższy czas cieszyć się światłem słonecznym. Lampa sufitowa to stanowczo za mało. Oprócz niej niezbędna będzie też lampka nablatowa - koniecznie z regulacją nachylenia ramienia. W jesienne dni, gdy słońca jest zdecydowanie mniej, z łatwością doświetlimy swoje pole pracy. Mile widziane są też kinkiety mocowane na ścianie w pobliżu biurka.