Jaki stół do jadalni

Pierwsze i zasadnicze pytanie powinno dotyczyć rozmiaru stołu, tj. ilu osobom powinien służyć na co dzień, a ilu osobom od święta? Czy stół powinien być rozkładany czy też nie?

Przyjmuje się, że dla jednej osoby/jednego krzesła przy stole należy przeznaczyć 50-60 cm szerokości. Głębokość stołu powinna wynosić minimum 90cm, by prócz talerzy, na stole, móc postawić przygotowane potrawy.

Drugie pytanie dotyczyć powinno kształtu stołu. Czy w naszym przypadku powinien być to stół prostokątny, kwadratowy czy okrągły?

Stół prostokątny świetnie sprawdzi się zarówno w mniejszych mieszkaniach  jak i w większych przestrzeniach. Postawiony w centralnej części albo też dosunięty krótszym bokiem do ściany, będzie prezentował się równie dobrze. W zależności od potrzeb może być nierozkładany lub będzie rozkładał się do oczekiwanych rozmiarów, dając możliwość pomieszczenia nawet 18 osobom.

Stół kwadratowy np. w rozmiarze 100x100 cm ustawiony w niewielkim kącie, zajmie bardzo małą powierzchnię. Na co dzień zasiądą przy nim 4 osoby, natomiast w razie potrzeby, można rozłożyć go o dowolną ilość wkładek, gdzie przy maksymalnej długości, pomieści 12 osób. Dzięki takim rozwiązaniom, tylko okazjonalnie, będziemy mogli ugościć większą liczbę osób, przy zachowaniu swobody w pomieszczeniu na co dzień.

Stół okrągły, którego nie ustawimy przy samej ścianie, korzystnie prezentował się będzie tylko pośrodku wyznaczonej przestrzeni, a niewątpliwym jego atutem będzie dobra komunikacja zasiadających przy nim osób, jak i jednakowy dostęp do ustawionych na nim potraw i napojów. Sam jego kształt wydaje się być też bezpieczniejszy, ze względu na brak wyostrzonych narożników, zwłaszcza dla dzieci. Stół może być nierozkładany lub rozkładany wg. oczekiwanych wariantów.

Na uwagę zasługują również stoły o blatach zaowalonych, zaokrąglonych lub o finezyjnych kształtach. Modele te świetnie sprawdzą się w niebanalnych wnętrzach, gdzie nie tylko wygoda ale też design mają znaczenie. Nie zapomnijmy również o różnorodnych kształtach nóg, wykonanych z przeróżnych materiałów tj.  lite drewno, stal nierdzewna szlifowana czy polerowana, metal malowany proszkowo lub szkło.

Wybierając stół zastanówmy się również nad jakością materiałów użytych do jego produkcji. Ponadczasowe będą stoły drewniane, które nigdy nie wyjdą z mody, w różnych kształtach, wybarwieniach i wymiarach. Obok nich znajdą się modne ale  bardziej kosztowne stoły z odpornymi na uszkodzenia blatami kamiennymi. Lekkości zaś nadadzą wnętrzu stoły z blatem szklanym, a najbardziej ekonomiczne będą stoły z blatem laminowanym.